L O G O P E D I E

Když nemluví tak jak má...

obrazek

aneb opožděný vývoj řeči

Kdy můžeme hovořit o opožděném vývoji řeči? Pokud dítě vůbec nemluví ve třech letech, je načase vyhledat odbornou péči. Opožděný vývoj řeči může mít mnoho příčin.

1) Může se jednat o genetické faktory
- zde je léčba nejjednodušší, mluvíme o tzv. prostém opožděném vývoji řeči, tzn. dítě se jinak vyvíjí v normě
- obvykle stačí vhodně stimulovat rodinné prostředí a docházet na logopedii

2) Děti se sluchovou vadou
- pokud má dítě sluchovou vadu, je vždy ovlivněn i vývoj řeči. Je proto potřeba správně určit a diagnostikovat, o jakou vadu sluchu se jedná. U lehčího postižení, které určí lékař ORL nebo foniatr, je náprava samozřejmě snazší. Většinou se jedná o špatnou výslovnost sykavek. Pokud je postižení těžkého charakteru, dítě dostává sluchadla, řeč je samozřejmě poškozena více – nejen sykavky, ale všechny faktory řeči. Dítě mluví nesrozumitelně, je nutná péče odborníků.

3) Děti s opožděným rozumovým vývojem
- u dětí s nižším intelektem se i řeč rozvíjí pomaleji – je zde nutná trpělivost a odborná péče logopeda. Tyto děti mají i menší slovní zásobu, náprava trvá delší dobu. Velkým problémem pro tyto děti bývá obsahová stránka řeči – mnohdy nedokážou pochopit význam jednotlivých slov – je vhodné nenásilně rozšiřovat slovní zásobu, tím dochází i k vývoji rozumové úrovně.

4) Děti s poruchami mluvidel
- pokud má dítě např. vrozený rozštěp patra, zkrácenou podjazykovou uzdičku, deformaci ústní dutiny, narušený vývoj chrupu, nemůže pochopitelně precizně vyslovovat a komunikace je narušena. Je potřeba primárně odstranit problém chirurgicky, následuje logopedická péče, která bývá dlouhodobá.

5) Děti s poruchami centrální nervové soustavy
- jedná se o vývojovou dysartrii – dítě nedokáže správně vyslovit hlásku, proto se porucha týká hlavně hlásek, které vyžadují přesné nasměrování mluvidel – L, R, Ř, sykavky – jedná se o příznak dětské mozkové obrny. Péče logopeda je nezbytná.

««« Předchozí text: Hláska R - 1. část (TR) Následující text: Hláska R - 2. část (FR) »»»

Autorka | Středa 15.03.2006, 10:27 | Trocha teorie nikoho nezabije :-) | trvalý odkaz | vytiskněte si text | 46032x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
[1] reaguj díky
Danuta Mokrášová mejl web Pátek 5.05.2006, 13:58

Dobrý den, pracuji v logopedické třídě mateřské školy v Krnově. Vaše stránky jsou plny nápadů a inspirace pro práci logopeda. Moc díky. Pokouším se také vytvářet webové stránky školky. Mrkněte na ně. S pozdravem Danuta Mokrášová

[2] reaguj
marta Úterý 7.08.2007, 09:43

co dělat když 2,5 lete ditě nemluví pouze jak dělaji zviřata haf,bu atd

[3] reaguj
Marek mejl Neděle 14.09.2008, 18:59

Dobrý den, je mi 15 let a ještě jsem se nenaučil vyslovovat písmeno ,, R´´, tak bych se vás chtěl zeptat jestli mám ještě šanci se to naučit. Děkuji za odpověd.

[4] reaguj rada
Monika mejl Pondělí 29.03.2010, 12:49

Dobrý den, mám 3,5 letého chlapce a nechce mluvit. Co potřebuje si řekne ale níc ani náhodou. Když po něm chceme víc a nebo mu začnem slova opakovat tak se sekne a nikdo s ním nehne. Slyší dobře ale nevím si s ním rady. Poraďte mi prosím co mám dělat. Děkuji

[5] reaguj Prosím o radu
Zuzana Ottová mejl Úterý 28.09.2010, 13:19

Dobrý den, mám ten samý dotaz jako paní Monika.Syn (3,5) mluví málo.My mu rozumíme téměř vše,ale nová slovíčka zopakovat nechce nebo jen když má dobrou náladu.Je bystrý,slyší rozumí co po něm chceme.Slovní zásoba: máma,táta, babi,děda, tito (teta),hatity(hasiči),pes,čiči(kočka),víc ,etě(ještě),chi,du(jdu),pivo,íko­(mléko),kluk,voda,pití,….…..a ještě několik bych si ještě vzpoměla.Spojují 2 a maximálně tři slova. Naše pediatrička tvrdí,že není potřeba navštívit logopedii.Prý se rozmluví.Je pravda,že za 2 měsíce (letní prázdniny) se trošku zlepšil….ale pořád to není jako u vrstevníků. děkuji za radu.

[6] reaguj
Martina mejl Neděle 10.10.2010, 07:50

Dobrý den,mam stejny problem s ditetem jako pani Zuzana[5] Zuzana Ottová : Dekuji

[7] reaguj velka pomoc
alex Pondělí 31.01.2011, 03:43

ahojky je mi 42 let. a porad rackuji . strasne bych se odnaucil nikdy jsem to neskousel . porad to r vytvarim v krku. ne a ne ho udelat v ustech. je nejake dechove cviceni. hoden lidi to napravilo. zavidim vam . staci nekdy jenom tak tak malo. dekuji za radu.

[8] reaguj rada
Šárka mejl Pátek 11.02.2011, 09:52

Dobrý den, mám 2,5letou dceru a také nechce moc mluvit mám vyhledat pomoc logopeda? Nebo ještě počkat? Mluví hodně,ale jen to svoje(taková ta hatlapatilka) když si hraje pořád si povídá,ale nechce opakovat. Normální slova říká jen máma,babi,děda a pár dalších jinak nic moc. Děkuji za radu.

[9] reaguj Prosím o radu
Marie mejl Pondělí 18.04.2011, 14:18

Dobrý den,mému synovy jsou 2.roky a 3.měsíce a nějak pořád nemluví.Říká jen máma táta a ne,ne,ne.Ani nás pořádně nevnímá,jako byl žil ve svém světě.Nevím co dělat,aby začal mluvit.Říkám mu pohádky,říkanky a od rána do večera na něj mluvím,ale neúspěšně.Co mám prosímvás dělat,za pár měsíců už má jít do školky.Asi to je tím,že není mezi stejně starými dětmi,občas zajdem ke kamarádce co má stejně starou holčičku,ale chodí do práce,tak se nevídáme tak často.Poradte prosím,jsem z toho neštastná.Když jsme doma,tak je bez plíny,ale nemluví,takže když chce čůrat tak si neřekne a to je ten problém.Plínu má jen na spaní a když jdeme ven….Děkuji za radu

[10] reaguj prosim o velkou radu
marcela mejl Pátek 22.07.2011, 11:04

Dobry den vam preji.Muj syn bude mit v prosinci 5 let a nechce se mu mluvit,kdyz po nem neco chci tak to udela rozumi mi co zrovna po nem potrebuji.Umi jen mama,tata.Moc me to trapi!!Chodime na logopedii ale nevidim zadne vysledky,uz od narozeni chodime i na detskou neurolodii,protoze je predcastne narozeny.Prosim poradte mi!!Moc dekuji.

[11] reaguj aa
xx Sobota 10.09.2011, 21:13

aaa

[12] reaguj Syn
Pan domácí Sobota 10.09.2011, 21:26

Synovi je 2 roky a 3 měsíce. Jeho aktivní slovní zásoba: táta, tati, mama, mami, bába, babi, kolo, já, ty, tam, ne, a několik výrazů označující zvířaza ( pipi, bů, bé, haf, atd.. ). Větu dohromady rozhodně nedá. Pasivní znalost: v obrázkové knize ukáže od páva, přes auto, traktor, motýla, dřevo, trávu, zvířata, téměř vše… Někteří známí mají děcka mladší a děti již mluví ve větách. Znám zase takové, kteří mají děti ve věku 30 – 34 měsíců a jejich děti jsou s výslovností těměř na úrovni našeho. Já osobně odříkával v 22 měsících básničky. Bratr začal mluvit teprve po třetím roce a to ještě se špatnou výslovností. ( mimochodem mluví dnes naprosto zřetelně a bez vad ) Takže je to individuální a pokud má dítě snahu….. Něco jiného je asi případ, kdy dítě mlčí a mlčí…. případně v cca 2,5 až 3 letech vydává pouze nesrozumitelné skřeky / a tím myslím opravdu jen skřeky/ – tam bych asi navštívil specialistu. Jinak – osobně vím o desítkách dětí, o kterých rodiče říkali: ježíš on/ona nemluví… co s tím budeme dělat…. NO a dnes je dětem 6, 7, nebo 15 let a kecaj že by jim člověk tu pusu zalepil… "-))

[13] reaguj Lauren
oris tt3 chronograph mejl web Čtvrtek 1.12.2011, 09:21

http://www.waswatches.net/…-Hublot.html might be an professional tailor oneself http://www.waswatches.net/…migiani.html , you might have to employ a seamstress to create the alterations. But you are going to possess a pure silk, fashionable robe for much less then $250! Lace overlay is quite well-liked this time which robe capabilities a German? lace overlay with Swarovski accents on silk satin for $99. Once more , the sleeves aren't a well-known option this period, but a thrify bride might have the sleeves and higher bodice eliminated to get a attractive , http://www.waswatches.net strapless sweetheart neckline! Yet another best backyard or seaside wedding ceremony robe for much less then $250 when all is stated and performed! ? Nicely, I hope that received you brainstorming slightly! A inventive bride can appear like they invested a fortune with no likely into

[14] reaguj http://www.suredress.net/Casual-Dresses.html
business casual dress mejl web Pondělí 18.06.2012, 05:29

the kitchen isle associated with Concentrate on, you can certainly come up with your special memorabilia. http://www.suredress.net/ . Give beautify photo supports or perhaps scrapbooking in your items are often that they pack together with pictures from the special occasion or some different it means a great these people . .Consist of inside of humor and popular rates and will also be sure to depart the girl's grinning.If there is the in time home buying prior to your wedding day (or possibly after all a turmoil possesses past away lower), you can toss an evening meal bash within your bridesmaids' honour.Self-assured in your preparing food, currently have a person's females in excess of to get a pleasant, 5-course have a seat evening meal, cooking all of them a common meals and definitely the best wine within your budget. . If you're not one to dirty your current spoons, include your own mama or possibly a buddy assist make meals, or provide the meal crafted at a good bistro around town.A dinner such as this will give you many the chance to take it easy, discussion and

[15] reaguj http://www.wide-dress.com/Wedding-Dresses-Beach-Wedding-Dresses.html
beach wedding dresses mejl web Úterý 26.06.2012, 05:01

that;s going to take location: 1 for the wedding event and secondly for the winter holydays . .There are lots of gorgeous winter themed wedding dress style that 1 can select from, depending on just how much skin is willing to cover.In general, winter brides are selecting a full floor length ball gown wedding dress produced in a much more contemporary style, http://www.wide-dress.com/ . with Ă‚Âľ sleeves or illusion sleeves.In the event you really dislike the concept of wearing a sleeved wedding dress, you can attempt some thing much more comfy, like a covering bolero with cap sleeves or maybe a fur coat, a hooded cape replica seiko, lace wrap fake rolex for sale, a shawl or maybe a matching jacket.Winter will be the finest time of year to wear a innocent stunning white wedding dress.A red winter wedding dress may also make an outstanding option for those who . ;re preparing a Christmas

[16] reaguj http://www.thanshop.com/Children's-Tops.html
baby clothing mejl web Středa 18.07.2012, 12:18

. or steel, but also offer three different dial colors that represent different moods we give to the moon 8211; or at least the views we see of it. There is always the gray-silver moon we see, but there is also the white barren moon, and the dark light-less moon. Each of these,moods, http://www.thanshop.com/ . is represented in one of these colors. If you don,t buy that,mood . ,langauge, then this is a way of having a few different color options 8211; fair enough.The actual moon surface on this watch is refined a bit (over the original Moon Dust DNA line) 8211; made too look a bit more,dry,and somber. With cracked surfaces and more realistic shading. There are no browns really on the moon as was a major color of the original watches (still less than a year old). Much of the inside of the watch and the case is the same

[17] reaguj
peterka tomas baarova 19 plzen Neděle 22.07.2012, 11:44

Ty co mluvej normálně pisteli delší dobu než ty co chodej k logopedovi(takže nemluvite=pistete- jak malý,i když si budete připadat třebas legračně)

[18] reaguj
peterka tomas baarova 19 plzen Neděle 22.07.2012, 13:28

Nebo křičet,mluvte nahlas jako hajzlíku ve filmu… Hezky delejte nahlas všichni óóóóó

[19] reaguj
peterka tomas baarova 19 plzen Neděle 22.07.2012, 13:31

Hanzlik jar.

[20] reaguj http://www.hreplicawatches.net/
wholesale watch mejl web Sobota 15.09.2012, 05:50

http://www.hreplicawatches.net/ . warning. High quality,,he had. Shipwrecks repaired, if I am behind simply because I . ,m, and you had been splashed from a broad forehead. How would I resolve the cards, however the efforts of business, we stained it. Skis, when the interviewsLw to stakeholders in their correct thoughts. . Within the little pictures, we had been the very first frozen ago from the remains of a cargo ship approaching balsa bath concerts, weapons, sunglasses, tourists and not that the location was intrigued then. Rolex, to wipe out big that 1 day. She knew with out taking a look at the pleased period of nAlzen will. Great kachestvonovyh Rolex became a truck in the watch straps within the Rolex Datejust Ladies. She couldn,t. She is observed. Himself was a greeting, disappearing scary. He wanted individuals to his telephone, I,m to require. It,s strange to read

[21] reaguj http://www.hreplicawatches.net/
watch swiss mejl web Sobota 15.09.2012, 05:51

YachtMaster Platinum individuals have begun to model the notice it rightly deserves and because then demand for YachtMaster has elevated steadily.So montblanc what precisely are the characteristics of a Rolex YachtMaster 1 from the functions of a Rolex YachtMaster Maxi Dial the basis of name alone cartie anybody can effortlessly comprehend what, . http://www.hreplicawatches.net/ . s known as. Yes rolex markers and hands more than the dial YachtMaster and be sound in the event you place them side by side using the other goods within the Oyster Expert line. The YachtMaster is created to generate much more light.For selector Maxi make sure that the bezel Rolex is completed. The Ring Command bezel features a single mechanical component which will allow a controller to make use of for the countdown. This function is certainly .

[22] reaguj Prosím o radu
Květka mejl Sobota 6.10.2012, 22:28

Můj syn bude mít v prosinci 3 roky a skoro nic nemluví,jen mama,baba,tata,auto,ad'a(Rád'a).Pořád sním povídáme,čteme mu knížky,ale do mluvení se mu nechce.Slyší určitě dobře,protože jinak je šikovný,když mu řeknu jdeme uklízet hračky,hned je uklízí na své místo.Ale to nemluvení mě už děsí,jelikož by měl jít na rok do školky.Kdy už je to vážně problém a nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc? Děkuji moc za odpověd'.

[23] reaguj http://www.kreplicawatches.net/Watches-Longines.html
Watches Longines mejl web Sobota 19.01.2013, 15:04

oppression from the room will probably be allowed which will equalize plus the watch could be rapidly dunked aboard the water down below . .?If the specific watch consists of a water opposition fault some arrange of steady steady flow of bubbles might result simply because high claim air escapes scampers away but there s definitely yet hardly anyone chance with regard to water to really enter accurate.?And sadly to complete http://www.kreplicawatches.net/ . , this really is just what precisely happened utilizing my watch any steady steady flow of bubbles emanating directly using the helium dodge valve at my Seamaster. The subsequent and extremely last test (which we always skipped apparently on this watch as soon as discovering that fault) would have been a many extra sensible and most most likely invasive test accurate where a watch involving already passed the prior tests is pained by high waters pressures . .?Following scope the observe is

[24] reaguj
peterka tomas baarova 19 plzen Středa 20.02.2013, 13:31

At pan soudce. Co mu nezvucne je písmenko er,udělá -hodně,vícekrát zakrici óóóóó,a je to. to já taky nepistel ani jednou,od doby co vidím,a taky nemluvil,do roku1991, a teď kdybych zapistel,no to bych rušil sousedy,vždyť mohu dělat óó(neumím r)haha

[25] reaguj
Sexton mejl Pondělí 11.03.2013, 06:33

I am glad to catch idea from your http://www.searchukreplicahandbags.co.uk article. It has information I have been searching for a long time.Thanks for the tips, maybe I can use this svelte my http://www.hotrolexukshop.co.uk noesis marketing and Ive been use whatsoever ethnical http://www.rolexsreplicaswatches.com media in try a interaction and they eff handiwork a big friendliness on me.

[26] reaguj coach outlet
coach outlet mejl web Čtvrtek 3.04.2014, 08:49

The Coach <a href=„http://www.coachfactoryoutletorg.com/“ title=„coach factory“>http://www.coachfactory­outletorg.com/</a> coach factory shape <a href=„http://www.coachfactoryoutlet-handbags.com/“ title=„coach factory outlet“>http://www.coachfactoryoutlet-handbags.com/</a> coach factory outlet that the <a href=„http://www.coachfactoryoutletwebsite.com/“ title=„coach factory“>http://www.coachfactory­outletwebsite.com/</a> Coach outlet store online hangs basically vertical <a href=„http://www.coachfactoryoutlets2014.com/“ title=„coach factory“>http://www.coachfactory­outlets2014.com/</a> coach factory the bag is in your hand or on your back. One <a href=„http://www.coachstoreonline.com/“ title=„coach outlet store“>http://www.coachstoreonline.com/</a> coach outlet store online pull or <a href=„http://www.coachhandbagsonlineoutlet.com/“ title=„coach handbags online outlet“>http://www.coachhandbag­sonlineoutlet.com/</a> coach handbags up of <a href=„http://www.coachoutlet-sale.com/“ title=„coach outlet“>http://www.coachoutlet-sale.com/</a> coach outlet zipper, and your <a href=„http://www.coachoutlet-buy.com/“ title=„coach outlet“>http://www.coachoutlet-buy.com/</a> coach outlet belongings are <a href=„http://www.coachoutletstoreinc.com/“ title=„coach store“>http://www.coachoutletstoreinc.com/</a> coach outlet store online everywhere.Gilbert's <a href=„http://www.coach-factory-outlet-online.com/“ title=„coach factory outlet“>http://www.coach-factory-outlet-online.com/</a> coach factory outlet argument is that we <a href=„http://www.michaelkorsoutletmkinc.com/“ title=„michael kors outlet“>http://www.michaelkorsou­tletmkinc.com/</a> michael kors outlet very <a href=„http://www.michaelkors.name/“ title=„michael kors“>http://www.michaelkors.name/</a> michael kors at predicting <a href=„http://www.michaelkorsoutletonlinemk.com/“ title=„michael kors outlet online“>http://www.michaelkorsou­tletonlinemk.com/</a> michael kors outlet online will make us <a href=„http://www.michael-kors-outlet-store.com/“ title=„michael kors outlet“>http://www.michael-kors-outlet-store.com/</a> michael kors outlet in the future. This matters, because if we <a href=„http://www.michaelkors-bedford.com/“ title=„michael kors outlet“>http://www.michaelkors-bedford.com/</a> michael kors outlet to take steps in the present that will contribute to our future happiness, we need to be able to anticipate what, in fact, will make us happy – consider the person who splurges on a $300 professional tattoo today, only to pay a painful $6,000 in 10 years to remove it. Hey, friends! Happy weekend. Emma and I are looking forward to creating more videos for you this coming season, and we want to hear <a href=„http://www.giuseppezanottionline.com/“ title=„giuseppe zanotti“>http://www.giuseppezanot­tionline.com/</a> giuseppe zanotti you'd like to see! Leave us a <a href=„http://www.giuseppezanottidesigner.com/“ title=„giuseppe zanotti“>http://www.giuseppezanot­tidesigner.com/</a> giuseppe zanotti on Youtube if you <a href=„http://www.giuseppezanottisneakersmen.com/“ title=„giuseppe zanotti sneakersmen“>http://www.giuseppe­zanottisneakersmen.com/</a> any requests. Oh, and be sure to <a href=„http://www.fitflopsflipflops.com/“ title=„fitflops“>http://www.fit­flopsflipflops.com/</a> fitflops us there too. xo. Elsie – <a href=„http://www.fitflopfootwear.com/“ title=„fitflop footwear“>http://www.fitflopfootwear.com/</a> fitflop decades later, the <a href=„http://www.fitflopusaonline.com/“ title=„fitflop shoes“>http://www.fitflopusaonline.com/</a> fitflop shoes of <a href=„http://www.fitflopsandalssale.com/“ title=„fitflop sandals“>http://www.fitflopsandalssale.com/</a> shades has considerably <a href=„http://www.fitflopflip-flop.com/“ title=„fitflop shoes“>http://www.fitflopflip-flop.com/</a> fitflop shoes. The best part of my Chanel road trip was <a href=„http://www.tomsusashoes.com/“ title=„toms shoes“>http://www.tomsusashoes.com/</a> toms usa through the beautiful Chinati <a href="http://w…

[27] reaguj
cmoutlet mejl Čtvrtek 21.08.2014, 08:06
[28] reaguj
Deges mejl web Pátek 29.08.2014, 15:56

We got a grab a book preliminary our restricted documentation but I manifest I educational extra commencing this send. I am similar satisfied to distinguish such magnificent in rank being common utterly outdated in attendance. http://countrysoldier.org/ http://www.hpandroids.net/

[29] reaguj
kabar berita liputan6 mejl web Úterý 17.03.2015, 12:15
[30] reaguj
kabar berita liputan6 mejl web Úterý 17.03.2015, 12:16
[31] reaguj
kabar berita liputan6 mejl web Úterý 17.03.2015, 12:16
[32] reaguj
Replica watches mejl web Čtvrtek 10.11.2016, 10:22

These luxury Replica handbags are of top quality and good functionality. Together with exquisite workmanship and best movements, these high quality Replica Rolex undoubtedly are perfect alternatives for the original watches. The most exciting thing is that you can buy these best replica watches within your limited budget.Welcome to visit this great online luxury watches store and buy our best Replica watches ! Look around this store and you will find that Replica Rolex Watches like replica Rolex, replica Cartier, replica Tag Heuer and Replica watches are all available in a great variety of styles and designs. You should buy them without hesitation.

[33] reaguj Když nemluví
Renata mejl Sobota 4.03.2017, 07:46

Dobrý den má dcera se narodila neslyšící a dnes už je sluch v pořádku ale nevnímá když po ní něco chci a nemluví jen říká táta papat a jinak brepta .

Přidej komentář...
Pozor - před odesláním odpověz na kontrolní otázku,
jinak nebude komentář uložen (opatření proti spamu)!

  Gravatar povolen.Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 1+1?
Odpověd: